Dne 28.6.2012 probíhalo měření hlučnosti v průmyslové zóně Napajedla. Podnikatelé několika firem byli vyzváni ke spolupráci a měli pouštět své výrobní stroje, jako by byl běžný pracovní den. Dle informací několika přítomných, ale bohužel u některých firem stroje nepracovaly naplno a hlučnost neodpovídala běžnému provozu. Jedním z příkladů je firma pana Pavelky, která používá k činnosti velké bagry a nakladače. V den měření hlučnosti jezdil jen jeden malý bagřík, tudíž byly naměřeny mnohem menší decibely, než je běžné v jiných dnech. Hlučnost z bagrů je velmi oběžující, hlavně i tím, že tato činnost se odvíjí přímo pod našimi zahradami.

Přesto, že firmy nejely naplno, byla naměřena hlučnost na hranici povolených norem, tudíž hlučnost, která má negativní vliv na zdraví obyvatel žijících v okolí průmyslové zóny. Pracovníci Krajské hygienické stanice prohlásili, že nyní již zvyšování hlučnosti jakýmkoliv novým provozem by bylo nad normy stanovené zákonem. Dle nich, jim nyní neprojde do PZ Napajedla ani myš. Tak to jsme zvědaví, zda to bude dodrženo.

Každopádně si myslíme, že by bylo dobré udělat měření hlučnosti i tím způsobem, že se změří hlučnost v době, kdy jedou provozy ve firmách jako v běžném pracovním dnu, najednou. Hlavně změřit hlučnost tak, aby o tom podnikatelé nevěděli a nemohli se dle toho zařídit.

Protokol z měření hluku (7 MB)

Sdílejte tento obsah na sociálních sítích...