Dne 12.listopadu 2013 byla ve Zlíně tisková konference na téma životní prostředí.

Na 3 místě znečištění je fi.LAST se sídlem v Tečovicích s provozovnou v PZ Slavia Napajedla.Vyhodnocení znečištění provedli odborníci ze sdružení  Arnika.

Styren, který nyní s benzenem trápí kraj nejvíce je podle odborníků nebezpečný nejen pro pracovníky laminátoven, ale také pro lidi žijící v jejich blízkosti.Tito lidé jsou skutečně ohroženi, zejména v období, kdy jsou špatné rozptylové podmínky, kdy styren zůstává uvězněm pod  pokličkou inverze a dlouhodobě jsou lidé nuceni ho vdechovat, řekl pan Nezhyba ČTK.Jde o látku, kterou Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny zařadila mezi možné lidské karcinogeny. Studie naznačují i negativní vliv na systém hormonální a nervový.

K největším producentům emisí styrenu patří společnost LAST Tečovice s pobočkou v Napajedlích.

Styren se používá hlavně v laminátovnách, odkud taky nejčastěji dochází k jeho únikům. Lidé kteří žijí v okolí podniků vypouštějících styren si takto často stěžují na nepříjemný zápach. (více na arnika.orh/styren)

Styren je ve své podstatě bezbarvá olejová tekutina, která se rychle odpařuje a je pro ni typický nasládlý  až ostrý pach.Poměrně často byl zaznamenán vliv na nervový systém, který se projevoval výskytem depresí, problémy se soustředěním,svalovou slabostí, celkovou únavou nebo žaludeční nevolností. Dále bylo pozorováno podráždění očí a sliznic nosu a krku.(Na toto neustále upozorňujeme, ale bezvýsledně).

Do této skupiny jsou řazeny látky či jejich sloučeniny klasifikované Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny (JARC)  jako karcinogenní pro člověka.

Toto uvádíme svým spoluobčanům, aby byli seznámeni s tím o co bojujeme pro zlepšení životního prostředí v Napajedlích.

 

Sdílejte tento obsah na sociálních sítích...