Napajedla
info@zdravanapajedla.cz

Ozelenění starého pískoviště

Spolek Zdravá Napajedla

Ozelenění starého pískoviště

Rozhodnutím Rady města Napajedla ze dne 18.3.2020 bylo zrušeno nevyužívané pískoviště mezi panelovými domy na Nábřeží a Palackého (vedle Rákosníčkova hřiště). Pískoviště bylo nabídnuto Spolku Zdravá Napajedla k osázení a svěřeno do jeho péče.

Po domluvě se Službami Města Napajedla byla do betonového pískoviště navezena zemina s kompostem a na začátku června byla plocha 3x3m osázena stínomilnými trvalkami (bohyšky, pomněnkovce, podzimní sasanky, čechravy, nízké zvonky, kapradiny, lesní jahody). Pro rychlejší zapojení porostu a omezení zarůstání plochy plevelem byl záhon mezi rostlinami oset semeny měsíčků a orlíčků. Tyto dva druhy budou ze záhonu postupně odstraněny, až se více rozrostou vysazené trvalky.

Od původního záměru založit v pískovišti bylinkovou zahrádku bylo upuštěno, neboť plocha je po většinu dne zastíněna okolními stromy a budovami a světlomilné bylinky v takových podmínkách neprosperovaly.

Po dvou měsících od výsadby je záhon zelený, trvalky se ujaly, plocha mezi nimi je zcela zaplněná listy měsíčku, pod nimiž se místy klubou mladé orlíčky. Plevele se v porostu objevují jen v malé míře a záhon má tedy dobře našlápnuto, aby v následujících měsících těšil kolemjdoucí kvetoucími rostlinami.